foto1
Obozy narciarskie
foto1
Integracyjne Rajdy Mechanika
foto1
Wyprawy w góry
foto1
Piesze Rajdy Mechanika
foto1
Rowerowe Rajdy Mechanika
+48 13 43 215 61
muksmechanik@interia.pl

Tym razem wyjście na Baranie – VII Jesienny Rajd Mechanika 2012.
W tym roku na jesienny rajd wybraliśmy się w Beskid Niski. Celem naszej wędrówki było Baranie (754 m n.p.m.) leżące na granicy Polsko-Słowackiej. Słowacy ten szczyt nazywają Stavok i uważają, że jego wysokość wynosi 752 m. Szczyt znajduje się na terenie Mazurskiego Parku Narodowego.Na szczycie góry znajduje się wieża widokowa. Postawiona została w 2006 roku na miejscu starej wieży, która zawaliła się kilka lat wcześniej. Wieża została postawiona przez słowacki Klub Turystyczny ze Świdnika. Ma ona około 17 metrów wysokości. Posiada trzy platformy widokowe. Z najwyższej rozpościerają się widoki na polską i słowacką część Beskidu Niskiego.Busem dojechaliśmy do Olchowca – pięknej łemkowskiej wioski. Wieś ma ciekawą historię, bowiem w latach 1768-1772 stacjonowali tu konfederaci barscy. Przed II wojną światową miejscowość liczyła około 500 mieszkańców. W okresie okupacji część mieszkańców wywieziono na roboty w głąb Niemiec. Niemcy wybudowali tu strażnicę Grenzschutzu, którą spalili w czasie wycofywania się we wrześniu 1944 r. Po wojnie większość mieszkańców przesiedlono w głąb ZSRR w ramach akcji "Wisła".
Obecnie mieszka tu 16 rodzin, czyli około 60 osób. Od 1990 co roku w Olchowcu odbywają się tzw. Kermesze łemkowskie – spotkania Łemków z Polski i zagranicy z okazji odpustu na świętego Mikołaja. We wsi znajduje się cerkiew z 1932 roku pod wezwaniem Przeniesienia Relikwii świętego Mikołaja oraz zabytkowy wiejski cmentarz z połowy XIX wieku z nagrobkami kamieniarzy z Krosna. Atrakcją turystyczną jest również zabytkowy, kamienny most prowadzący do cerkwi. Oprócz tych zabytków warto poszukać i zobaczyć:
- kilka tradycyjnych chyż łemkowskich z końca XIX wieku,
- kamienne krzyże przydrożne,
- w Olchowcu Kolonii małe, prywatne muzeum prowadzone przez p. Tadeusza Kiełbasińskiego.
Ze szczytu Baraniego wędrowaliśmy szlakiem granicznym, aż do przejęcia granicznego w Barwinku. Znajduję się ono na Przełęczy Dukielskiej – najniższej w całych Karpatach i mającej tylko 500 m n.p.m. Po drodze posilaliśmy się kiełbasą pieczoną na ognisku. A rajd zakończyliśmy spotkaniem w Schronisku w Chyrowej.
Organizację rajdu dofinansował Urząd Miasta Krosna. Rajd prowadzili i zorganizowali: Mariusz Węgrzyn i Grzegorz Podkul.
Za rok spotkamy się znów na szlakach Beskidu Niskiego bądź Bieszczad. Zapraszamy wszystkich chętnych.
Grzegorz Podkul – przewodnik beskidzki.

   
  09.09.2024 Ferienhaus Ostsee

Przyjaciele

logo 2018

 

logo exalo

 

LOGO POZIOM 1024x346